تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - بیماری تیلریوز چیست؟
بیماری تیلریوز چیست؟
این بیماری در ایران بنام زردی معروف است، بیماری انگلی خونی است و بعنوان بیماری مشترك بین انسان و دام تلقی نمیشود. ولی بعلت تغییراتی كه در گوشت ایجاد می كند ،گوشت دام های آلوده غیر قابل مصرف می باشد .
این بیماری بیشتر در گاو دیده می شود و گاوهای اصیل نسبت به گاوهای بومی حساسیت بیشتری دارند. بیماری در گوسفند وبز هم دیده میشود و بیشتر در فصول گرم كه فعالیت كنه ها زیاد است مشاهده میشود .
 
عامل بیماری تیلریوز چیست؟
انگلی خونی است بنام تیلریا آنولاتا .
 
مناطق آلوده و شرایط بروز بیماری تیلریوز چیست؟
 این بیماری در كلیه نقاط ایران گزارش شده است و بیشتر با شروع فصول گرم كه فعالیت كنه ها افزایش می­یابد دیده می شود.  آغل و جایگاه های سنتی كه با چوب وسنگ وخاك ساخته شده ودارای خلل و فرج زیاد است و امكان سمپاشی وبهداشتی كردن مناسب آنها وجود ندارد  و در آنجا شرایط برای اختفا و چرخه زندگی كنه­ها مناسب است جایگاه مناسبی برای وقوع بیماری می­باشد. ولی در جایگاه هائی كه با پلاستر سیمانی و كف بتونی درست شده­اند  و قابل سمپاشی و ضدغفونی وشستشو و شعله دادن می باشند، موارد آلودگی كمتر است . در شكل زیر نقاطی از جهان كه انواع مختلف عامل بیماری تیلریوز دیده شده به صورت رنگی نشان داده شده است. 
 
 
بیماری در انسان بچه شكل می باشد ؟
اگر چه بیماری از طریق گوشت به انسان منتقل نمی شود ، اما گوشت بدلیل عوارض عمومی مانند تب ، پر خونی و زردی لاشه برای مصرف انسانی مناسب نیست و در كشتار گا ه ها گوشت دام های آ لوده به بیماری را ضبط و معدوم می­كنند .
 
نشانه های بالینی بیماری تیلریوز در دام ها (گاو) چیست؟
تب، عدم اشتها، عدم نشخوار، كم خونی، لاغری، زردی مخاطات چشم، كاهش تولید شیر و گوشت، نقاط خونریزی روی مخاط چشم، تورم غدد لنفاوی پیش كتفی كه به شكل خیاری كوچك در جلو كتف قابل لمس است، بی حالی و فلجی و در نهایت مرگ از نشانه­های بیماری است.
 
 
 
 
 
نشانه­های بیماری تیلریوز در روی لاشه چیست؟
زردی گوشت دام، زرد بودن رباطات كه عضلات را بهم متصل می كند، خونریزی در روی عضله قلب، تورم غدد لنفاوی، خشكی هزارلا، انباشتگی شكمبه و خونریزی در شیردان از نشانه­های بیماری در لاشه هستند.
 
تشخیص بیماری تیلریوز چگونه است؟
از روی نشانه­های بالینی می­توان به وجود بیماری مشكوك شد. ولی برای تشخیص قطعی آن باید گسترش خون تهیه كرده و بعد از رنگ آمیزی با گیمسا، در زیر میكروسكوپ اشكال مختلف تیلریا را در داخل گلبول های قرمز (اریتروبلاست و لكوسیت ها ) مشاهده كرد. در شكل زیر
 
 
 
 
راه های پیشگیری از بیماری تیلریوز چیست؟
عمده ترین روش پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت، استفاده از محل نگهداری دام مناسب و سمپاشی اماكن دامی و یا شعله دادن آنها و مبارزه با كنه­ها می­باشد.
توصیه می شود جایگاه دام از سنگ، سیمان و آهن با پوشش های پلاستر سیمانی باشد. جمع آ وری كود و فضولات و پوشاندن آنها و حمل مرتب به خارج از جایگاه، جمع آوری و خارج ساختن كاه و كلش و خوراك با قی مانده دام نیز اهمیت دارد.
جایگاه هر چه نور بیشتری داشته باشد آلودگی كمتر است، سمپاشی مرتب جایگاه دام با سموم ضد كنه در فصول و زمان های مناسب اهمیت زیادی در پیش گیری دارد.
 روش دیگر پیشگیری تزریق واكسن تیلریوز است كه معمولا در ازت مایع تا منهای 79 درجه سانتیگراد نگهداری میشود. واكسن در فصول سرد و موقعی كه كنه ها فعالیتی ندارند و در دام های غیر آبستن ترزیق می­شود و تا مدت یكسال ایمنی ایجاد می كند .
 
درمان بیماری تیلریوز چیست؟
استفاده از داروهای ضد انگل تیلریا مثل بو تالكس یا بیو پارواگن مطابق دوز درمانی و استفاده از داروهای اشتها آور و ملین (استفاده از پوست هندوانه و گل ختمی ).
 
بیماری تیلریوز با چه بیماری هایی اشتباه می شود ؟
 با بیماری های لپتوسپروز، بابزیوز، شاربن و با زردی فیزیولوژیك .


تاریخ : جمعه 1 اسفند 1393 | 05:33 ب.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس