تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - توكسوپلاسموز چیست؟

توكسوپلاسموز چیست؟

توكسوپلاسموز یكی از بیماریهای مهم مشترك بین انسان و حیوان است كه در اثر آلودگی با انگل تك یاخته­  بنام توكسوپلاسما گوندئی ایجاد می­شود.

توكسوپلاسموز در كجا یافت می­شود؟

این انگل گسترش جهانی دارد و در كشورهایی كه گوسفند و بز پرورش داده می­شود یكی از مهمترین عوامل سقط در آن حیوانات محسوب می­گردد. این انگل می­تواند به ندرت در گاو و اسب نیز باعث سقط شود.

علائم توكسوپلاسموز چیست؟

آلودگی با توكسوپلاسما هیچ علامت بالینی به جز ایجاد سقط ندارد و سقط می­تواند در همه طول آبستنی اتفاق بیافتد.

چگونه گوسفند و بز مبتلا به بیماری می­شود؟

گوسفند و بز با خوردن علوفه و آب آلوده به اووسیت انگل مبتلا به بیماری می­شود. اووسیت انگل توسط مدفوع گربه و گربه­سانان آب و علوفه را آلوده كرده و باعث بیماری می­شود.

چرخه زندگی این انگل چگونه است؟

چرخه زندگی توكسوپلاسما گوندئی به دو بخش: چرخه جنسی و چرخه غیر جنسی تقسیم می­شود.  چرخه جنسی در داخل سلول­های اپی تلیال روده گربه و گربه­سانان اتفاق می­افتد كه نتیجه آن تولید اووسیست می باشد. این اووسیت در مدفوع این حیوانات دفع شده و می­تواند علوفه و آب سایر حیوانات را آلوده كند و باعث بیماری در آنها شود. در چرخه غیر جنسی كه در طیف وسیعی از حیوانات خونگرم شامل انسان و گوسفند اتفاق می افتد اووسیت تولید نمی­شود. در نتیجه این حیوانات نمی­توانند محیط را آلوده كنند.

مقاومت اووسیست در خارج از بدن گربه چقدر است؟

حیوانات حساس با خوردن آب و غذا و علوفه آلوده به اووسیست كه در مقابل عوامل خارجی بسیار مقاوم است  و تا 500 روز در درجه حرارت اتاق و رطوبت كافی دوام می آورد، آلوده می شوند. اووسیست ها در تركیبات آمونیوم 5% در چند دقیقه، در اتانل 95% در عرض یك ساعت و در فرمالین 10% در عرض 24 ساعت از بین می روند البته هیچكدام از این روش ها نمی تواند در سالم سازی آب و علوفه مورد استفاده قرار گیرد.

بیماری در انسان چگونه است؟

این بیماری در انسان نیز می­تواند سقط ایجاد كند اما مهمترین عارضه آن در ایجاد نواقص مادرزادی در جنین مادرانی می­باشد كه در دوره آبستنی آلوده می­گردند.

 

چگونه از بیماری پیشگیری كنیم؟

همچنانكه گفته شد توكسوپلاسموز با آلودگی آب و غذا و علوفه با مدفوع گربه كه اووسیت دفع می­كند اتفاق می­افتد. بنابراین جلوگیری از آلودگی آب و غذا و علوفه با مدفوع گربه مهمترین راه پیشگیری از آلودگی است.

برای آنكه گربه­ها آلوده نشوند باید از خوراندن جنین­های سقط شده حیوانات به آنها اجتناب كرد و از این عمل جلوگیری نمود. از خوراندن گوشت حیوانات آلوده به گربه­ها نیز باید جلوگیری كرد.تاریخ : جمعه 1 اسفند 1393 | 05:35 ب.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس