تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - ایجاد بیماری لکه سفید

 

ایجاد بیماری لکه سفید که همراه با سیست های سفید کوچکی به قطر ۱ میلیمتر روی پوست، آبشش ها و باله ها می باشد و خارش و تنفس سریع و بی اشتهائی در ماهی نمودار شده که برای درمان آنها از حمام ۵ روزه محلول متیلن بلو در غلظت ۲ میلی گرم در لیتر و یا از محلول فرمالین بصورت غوطه وری در غلظت ۱ در ۱۵۰۰۰ بمدت ۱ ساعت در طول ۷ تا ۱۰ روز استفاده می شود . این بیماری بیشتر در فصل پائیز و زمستان اتفاق می افتد كه دلیل آن احتمالاً كم شدن فعالیت فتوسنتزی در آب و كم شدن ایمنی ماهی در اثر كاهش دما و عوامل دیگر می باشد. در مرحله پیشرفته، نقطه های سفید بسیاری سراسر بدن ماهی را می پوشانند. در این حالت، ماهی خود را به اشیاء داخل محیط آبی می مالد و سعی دارد تا انگل را از پوستش جدا كند. مدتی بعد، شدیداً بی حال شده و رفته رفته انگل ها با چشم غیرمسلح به صورت لكه های سفید تا یك میلی متر قطر بر روی پوست ماهی قابل رؤیتند. وروش زندگی دوره ای دارد. و برای تولید مثل، ماهی ها را ترك می كند. پس از تولید مثل، سوراخ بزرگی در پوست ایجاد میكند كه برای عفونت ثانویة باكتریایی یا قارچی باز است. انگل به كف مخزن رفته و یك پوشش ژله ای مانند به نام كیست در اطراف خودش ترشح می كند. درون این كیست به نوزادان بسیاری تقسیم می شود. سپس كیست می تركد و نوزادان یا Tomontبیرون می ریزند كه در حال شنای آزاد میزبان جدیدی را جستجو می كنند زمان لازم جهت رشد یاخته در زیر پوست به دو عامل اصلی درجه حرارت و قدرت دفاعی بدن ماهی بستگی دارد. هر چه ماهی قوی و سالمتر باشد رشد یاخته به مراتب كندتر خواهد بود. در هر صورت، یك یاخته در درون جداره ای كه به دور خود می‌سازد می تواند طی 8 تا 24 ساعت بیش از 1000 یاخته به وجود آورد.

درمان:

می توان در مراحل ابتدایی با استفاده از روش افزایش درجه حرارت آب تا بیش از 30درجه سانتیگراد به مقابله با این بیماری پرداخت ولی در مراحل پیشرفته، وقتی كه انگل در پوست ماهی و یا در مرحله كیست است قابل درمان نمی باشد. جهت از بین بردن Ichthyophthirius، پیش از شكل گیری كیست و یا پس از تركیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام كاربرد دارو، گیاهان و ذغال اكتیو فیلتر را از مخزن خارج كنید.

معالجه از طریق گرما : دما را به تدریج افزایش دهید، به طوری كه این افزایش از یك درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است كه ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولید مثل خویش را از دست بدهد. برای ماهیان حساس به افزایش دما، از شیوه های درمان دارویی استفاده كنید. جهت سایر ماهی ها، افزایش 2 تا 3 درجه سانتیگراد طی 2 تا 3 روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می دهد. یكی از پیش شرط های لازم جهت درمان از طریق افزایش دما، تمیزی آب و اكسیژن كافی محلول در آب می باشد.

معالجه از طریق دارو: برای درمان با دارو باید از اكریفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین استفاده كرد.

الف) درمان با اكریفلاوین (تریپافلاوین(Acriflavin = Trypaflavin این دارو در درمان تیرگی پوست و باله ها، گندیدگی پوزه و باله ها، ضدعفونی در جراحات كوچك و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایك كاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه كرد. برای این كار یك گرم اكریفلاوین را در یك لیتر آب حل كنید. پس از تهیه محلول، در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب 50 میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت 2 تا 4 روز در آن حمام دهید. توجه : این دارو آب را شدیداً رنگی می كند.

ب) درمان با مالاشیت گرین (Malachit green) مالاشیت گرین در معالجه بیماری های قارچی پوست، كدر شدن و یا جوش زدن پوست كابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یك گرم از دارو را كه به صورت بلورهای ریزی می‌باشد در یك لیتر آب حل كنید. سپس 6 میلی لیتر از این محلول مادر را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی ها را به مدت 12 روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از 12 روز، نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد. در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه، به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه، مقدار 4 میلی لیتر از محلول مادر در 100لیتر آب كفایت می كند. روش دیگر درمان با مالاشیت گرین، حل كردن 13 تا 15 میلی گرم مالاشیت در 100 لیتر آب است كه ماهی ها به مدت 3 تا 4 روز در آن حمام داده می شوند.

ج) درمان با سولفات كینین یا هیدروكلریدكینین Quinine Sulfat or Quinine Hydrochloride یك گرم كینین را در 100 لیتر آب حل كرده و ماهی ها را 3 روز در آن قرار دهید. سعی كنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه كدر شد باید محلول تازه ای تهیه كرده و ماهی ها را به داخل آن انتقال دهید. توجه : این درمان را برای ماهی های بسیار كوچك و یا بسیار حساس نباید به كار برد. باتوجه به این كه یكی از خصوصیات انگل نفوذ به لایه های زیرین بافت پوششی می باشد لذا تكرار درمان برای حاصل شدن نتیجه مطلوب ضروری است لذا به همین دلیل تجویز دارو سه بار به فاصله 48 ساعت تكرار گردید و پس از نوبت سوم جهت برطرف كردن عوامل مساعد كننده بیماری، ماهیان به استخری با شرایط نگهداری مناسب تر انتقال داده شدند كه نهایتاً نتیجه مطلوب بدست آمده و ماهیان درمان شده از آلودگی پاك گردیدند.
تاریخ : پنجشنبه 7 اسفند 1393 | 01:03 ق.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس