تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - برخی‌ نشانه‌های جدی در سگ‌ها

برخی‌ نشانه‌های جدی در سگ‌ها وجود دارد که هرگز نباید آنها را ندیده بگیریم. این علائم می تواند “زمینه‌ای برای وجود یک بیماری را نشان دهد”. در اینجا یک لیست که شامل ۲۱ نمونه از این علائم است را به شما ارائه می دهیم.

۱)راه رفتن بیهوده و بی‌ قراری

راه رفتن و بی‌ قراری و یا مضطرب بودن در سگ‌ها می تواند نشان دهنده ی درد،ناراحتی‌ یا پریشانی باشد. بی‌ قراری کردن می تواند یک حالت وابسته به “نفخ” که در معده به وجود می‌‌آید دانست. نفخ معمولا در نژاد‌های بزرگ رخ می دهد. بنابراین این علائم را باید جدی بگیریم. و در صورت مشاهده ی آن به دامپزشک مراجعه کنیم.

 

۲)اغ زدن بی‌ فایده

سگی‌ که در تلاش برای استفراغ کردن است، اما قادر به این کار نیست هم می تواند دچار نفخ شده باشد. در این صورت شما باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا راهی‌ برای درمان پیدا کند


21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)
21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

۳)غش کردن

برخی‌ سگ‌ها به طور ناگهانی غش می کنند و به زمین می‌افتند،در واقع هوشیاری خود را از دست می دهند،که اصطلاحا به این عمل سنکوب نیز گفت می شود. بعضی‌ از سگ‌ها پس از غش کردن، بعد از چند ثانیه به حالت اولی‌ خود برمی‌گردند و اساسا، سالم به نظر می رسند، اما برخی‌ دیگر تا کسی‌ کمکشان نکند، به هوش نمی‌‌آیند و یک ضعف جدی دارند که نباید ندیده گرفته شود. در هر دو صورت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

۴)نخوردن یا از دست دادن اشتها

در این حالت سگ شما یا نمی‌خواهد غذا بخورد یا نمی‌تواند. علل بسیاری برای کم اشتهایی وجود دارد و اغلب از اصلی‌‌ترین علائم وجود بیماری هست که معمولا به چشم می‌خورد. صرف نظر از علت،از دست دادن اشتها می تواند تاثیر جدی بر سلامت حیوان بگذارد، البته اگر بیشتر از ۲۴ساعت طول بکشد. به خصوص در حیوانات جوان کمتر از ۶ماه، این نشانه بیشتر دیده می شود.


21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

۵)از دست دادن وزن

کاهش وزن، وضعیت جسمی‌ ناشی‌ از عدم مناسب بودن کالری مورد نیاز بدن است. علل متفاوتی برای این وجود دارد که برخی‌ میتواند بسیار جدی باشد.

 

۶)مشکلات تنفسی

سخت شدن تنفس، که اغلب به نام تنگی نفس شناخت می شود، به زحمت نفس کشیدن و مشکل در تنفس را به همراه دارد. این می تواند در هر زمان و در طی‌ هر فرایند تنفسی رخ دهد؛ دم یا بازدم. سگی‌ که مشکل تنفسی دارد، ممکن است نتواند اکسیژن کافی‌ مورد نیاز را به بافت‌های بدنش برساند. علاوه بر این، اگر او نا رسایی قلبی هم داشته باشد، ممکن است قادر به پمپ کردن خون کافی‌ به عضلات و سایر بافت ها، نباشد. تنگی نفس اغلب با تجمع مایع (edema) در ریه‌ها یا حفره‌های قفسه سینه همراه است (افیوژن پلور). این سیال منجر به تنگی نفس و سرفه می شود. این علامت بسیار جدی است و باید بلافاصله مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

۷)قرمزی چشم

چشم قرمز یک علامت از التهاب یا عفونت است که ممکن است با بیماری‌های مختلف در بخش‌های مختلف چشم در ارتباط باشد. بیماری‌ها ممکن است بخش های: پلک خارجی‌،پلک سوم، ملتحمه، قرنیه، صلبیه یا سفیده ی سخت چشم را در بر گیرد. در این حالت یک یا هر دو چشم حیوان معمولا بسته است و قرمز شده است. بعضی از علت‌های احتمالی‌ می توانند بسیار خطرناک و جدی باشند. و در نهایت منجر به نابینایی شوند.

 

21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

۸)زردی

در زردی،رنگ زرد بر روی بافت‌های سراسر بدن ظاهر می شود. دلیل آن هم افزایش میزان بیلیروبین، ماده‌ای که از تجزیه سلول‌های قرمز خون (گلبول قرمز) تولید می شود، می‌باشد. علت‌های مختلفی‌ برای زردی وجود دارد. صرف نظر از علت، زردی در سگ بسیار جدی و غیر طبیعی است و نباید ندیده گرفته شود.

 

21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

 

21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

۹)اشکال در ادرار کردن

اشکال در ادرار می تواند شامل: فشار حین ادرار، تلاش‌های مکرر در هنگام ادرار و شواهدی از ناراحتی‌ هنگام ادرار کردن باشد. ناراحتی‌ هنگام ادرار ممکن است در گریه کردن هنگام ادرار و یا لیسیدن بیش از حد منطقه ی ادراری باشد. چند علل وجود دارد که برخی‌ از علت‌ها در صورت عدم درمان می تواند مرگ را کمتر از ۳۶ساعت به دنبال داشته باشد.

 

۱۰)ادرار کردن و نوشیدن بیش از حد

این علامت اغلب به بیماری هایی در بخش‌های زیر مرتبط می شود:
*نا رسایی کلیه

*دیابت

*مشکلات غده ی تیروئید

*عفونت رحم (Pyometra) و …

به طور معمول سگ به ازای هر پوند از وزن خود به ۴۰-۲۰ میلی‌ لیتر مایعات نیاز دارد. اگر شما متوجه شدید که سگ شما بیش از حد می نوشد، با دامپزشک او تماس بگیرید.

۱۱)تب

تب،دمای بالای غیر طبیعی بدن تعریف شده است. اعتقاد بر این است که تب با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. تب کردن عکس‌العمل مغز برای پاسخ به تهاجم یک ماده ی خارجی‌ مثل باکتری یا ویروس است. دمای طبیعی سگ‌ها ۳۸.۵-۳۷.۵ درجه سانتیگراد است. اگر درجه حرارت پت شما بالاست،بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

 

۱۲)تشنج

 

تشنج، ورود ناگهانی اعصاب در مغز می‌باشد. تشنج می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه باشد. سگ‌ها هنگام تشنج واق واق می کنند و صورتشان به یک طرف افتاده و دندانهایشان را قفل کرده که این اعمال همراه و مدفوع و ادرار است. بعضی‌ اوقات تشنج به صرع،سموم یا تومور مربوط می شود.
21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

 

۱۳)کبودی و خونریزی

 

کبودی و خونریزی ناشی‌ از اختلالات هموستازی (انعقادی) است. خونریزی یا لختگی خون می تواند در هر جای بدن رخ دهد؛ پوست، غشا مخاطی‌، بافت‌ها و انواع ارگانهای داخلی‌ و … . تاثیر چنین خونریزی هایی در بدن سگ‌ها می تواند خفیف یا شدید باشد و بسته به میزان از دست دادن خون، درجه بندی(خفیف/شدید) می شود.

 

 

 

21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

 

۱۴)سرفه

 

سرفه ممکن است برای خارج کردن ترشحات یا یک ماده ی خارجی‌ از گلو، حنجره و یا راههای هوایی برای حفاظت از ریه‌ها باشد. علل شایعه عبارتند از: انسداد نای، برونشیت، ذات الریه، تومور ریه و … باشد. پس اگر دیدید پت شما دائم سرفه می‌کند، بهتر است آن را به دامپزشکی ببرید.

 

 

 

 

 

۱۵)نفخ یا اتساع شکم (ورم شکم)

 

بزرگ شدن غیر طبیعی شکم است. دلیل متفاوتی دارد که چاقی ساده جز آن حساب نمی‌شود. از دلیل آن می‌توان: بزرگ شدن هر عضو شکمی مانند کبد، کلیه‌ها و طحال و … ، نفخ و یا رحم در دوران بارداری را نام برد. در این حالت شکم به قفسه ‌های سینه فشار آورده و تنفس را سخت می‌کند و فشار درون شکم نیز می تواند اشتها را کم کند.
21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

 

۱۶)اسهال خونی

 

خون در مدفوع میتواند به عنوان “ملنا” باشد که در این صورت مدفوع به رنگ سیاه و قیری در می آید. ملنا با خون تازه در مدفوع (هماتوشزی) تفاوت بسیار دارد. خون تازه در مدفوع نشان دهنده ی خونریزی در روده بزرگ یا راست روده است. اسهال خونی باید در اسرع وقت توسط دامپزشک مورد بررسی‌ قرار بگیرد.


 

۱۷)ادرار خونی

 

نشان دهنده ی وجود سلول‌های قرمز خون (گلبول قرمز) در ادرار است. گاهی اوقات می‌توان ادرار خونی را با وجود قرمزی ادرار فهمید. اما گاهی‌ اوقات با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. علل احتمالی‌ برای وجود این نشانه می تواند عفونتهای باکتریایی، سرطان و سنگ در مجاری ادرار باشد.
21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)
هر دو نمونه حاوی سلول‌های خونی است

 

۱۸)زخم یا جراحت ناشی‌ از گاز گرفتی‌

 

این زخم‌ها می تواند نتیجه ی بازی یا جنگ بین دو حیوان باشد. بعضی‌ از زخم‌ها شاید بسیار جزئی و کوچک به نظر بیایند، ولی‌ می تواند گسترده تر از آن چه که به نظر می رسند باشند. حتی در صورت عدم نفوذ دندان‌ها به پوست، حیوان می تواند آسیب شدیدی ببیند. آسیبی بزرگ با وارد شدن صدمه به بافت‌های زیرین پوست. همه ی زخم‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت مشاهده به دامپزشک رجوع کنید.

 

 

 

 

 

۱۹)استفراغ خونی

 

رنگ خون در این نوع استفراغ می تواند قرمز روشن یا قهوه‌ای هم باشد. انواع علل استفراغ خونی وجود دارد و اثرات آن بر حیوانات نیز متغیر است.

 

 

 

 

 

۲۰)سستی و بیحالی و یا ضعف

سستی و بیحالی، حالت خواب آلودگی، عدم تحرک و یا بی‌ تفاوتی‌ نسبت به محرک‌های خارجی‌ (شنوایی، بینایی، محرک ‌های لمسی) است. اگر این حالت بیشتر از ۱روز در سگ ادامه یابد، به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.
21 علائم بیماری در سگ ها که هرگز نباید نادیده بگیرید (ترجمه)

 

۲۱)رنگ پریدگی در لثه

 

رنگ پریدگی در لثه یا غشای مخاطی‌ می تواند نشانه ی از دست دادن خون باشد. علل احتمالی‌ این عمل می تواند بسیار خطرناک باشد پس باید سریعاً مورد ارزیابی یک دامپزشک قرار گیرد.

 

 

 تاریخ : دوشنبه 18 اسفند 1393 | 01:02 ق.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس