تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - تعداد واحدهای دوره دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی 25 واحد است به شرح زیر

معرفی رشته بیوتکنولوژی
روند رو به رشد جمعیت جهانی در سده اخیر به طور فزآینده‌ای افزایش یافته است كه این امر باعث رویارویی این جمعیت با كمبود موادغذایی شده است. در واكنش به این كمبود، فعالیت‌های انسانی باعث از دست رفتن منابع طبیعی و آلودگی بیشتر محیط زیست شده است. بنابراین بشر باید به دنبال راهی باشد كه غذای بیش‌تر و با كیفیت بالاتر در اختیار مردم قرار دهد كه به دنبال آن محیط زیست نیز حفظ شود.
كشاورزی سنتی نیز محدودیت‌های خاص خود را دارد. از جمله، محدودیت بازار آزاد، محدودیت منابع طبیعی و محدودیت منابع ژنتیكی است كه در سده اخیر تقریباً از حداكثر پتانسیل ژن‌ها در كشاورزی سنتی استفاده شده است. از این رو دانشمندان به دنبال راهی بودند كه بر این محدودیت‌ها غلبه كنند.
بیوتكنولوژی علمی روشی است كه شامل هر نوع استفاده تلفیقی از علوم بیوشیمی، میكروبیولوژی و مهندسی می‌شود به منظور نائل شدن به استفاده صنعتی از فعالیت میكروارگانیسم‌ها، سلول‌های كشت شده و اجزا متعلق به آن‌ها به طوری‌كه به صورت كنترل شده از عوامل بیولوژیك نظیر میكروارگانیسم‌ها یا اجزای سلولی استفاده شود. بنابراین بیوتكنولوژی شامل هر تكنیكی است كه از میكروارگانیسم‌های زنده یا بخشی از آن‌‌ها با هدف تولید و تغییر فرآورده‌های خاص استفاده می‌كند تا حیوانات و گیاهان را بهبود بخشیده یا میكروارگانیسم‌ها را برای مصارف خاص توسعه دهند.

 

ضرورت و توانایی
فارغ التحصیلان این رشته با علوم پایه پیشرفته بیوتکنولوژی وعلوم کاربردی آن آشنائی کامل پیدا نموده و می توانند در امر دستکاری ژنتیکی گیاهان و میکروارگانیزمها تخصص کسب و به اصلاح نباتات و مهندسی ژنتیک در گیاهان، قارچها، باکتریها، ویروسها، مخمرها، و ریزوبیومها بپردازند. با توجه به اینکه در این دور چهار گرایش گیاهی(اصلاح نبات)، گیاهپزشکی، علوم دامی و صنایع غذائی وجود دارد، فارغ التحصیلان با در نظر گرفتن گرایش خود میتوانند تخصص لازم را در جهت افزایش کارآئی و بهینه سازی برای افزایش کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی و غذائی کسب کنند. این فارغ التحصیلان توانائی آن را خواهند داشت که در مراکز تحقیقاتی به امر پژوهش مشغول شوند و به توسعه اطلاعات ضروری و مرزهای دانش کمک کنند و همچنین در مراکز آموزشی به تدریج و تربیت دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بپردازند.

 

طول دوره تحصیل
براساس آئین نامه آموزشی دوره دکتری مصوب شورای عالی برنامه ریزی، طول دوره دکتری رشته بیوتکنولوژی کشاورزی حداکثر 9 نیمسال است که با تصویب مراجع ذیصلاح تا سه نیمسال می تواند به طول دوره اضافه شود. هر سال تحصیلی شامل دو نیمسال است و درهر نیمسال 16 هفته کامل آموزشی وجود دارد. نظام آموزشی این دوره واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 16 ساعت آموزش کلاسیک در نظر گرفته شده است.


تعداد واحدها
تعداد واحدهای دوره دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی 25 واحد است به شرح زیر:

o دروس الزامی 14 واحد
o دروس انتخابی گرایش 10 واحد
o رساله 24 واحد
o سمینار 2 واحد

دانشگاه هایی که دوره دکتری سراسری و آزاد بیوتکنولوژی کشاورزی را ارائه می دهند .
دانشگاههای سراسری شامل پژوهشگاه ژنتیک ساری، دانشگاه تهران، ارومیه، همدان، کرمانشاه، قزوین، زنجان، شاهرود، کرمان، شهرکرد، شهید بهشتی، آیت الله مدنی، شیراز، صنعتی اصفهان، رشت، خرم آباد، ساری ، ملاثانی اهواز و محقق اردبیلی و در دانشگاه آزاد د دانشگاه علوم و تحقیقات فارس و کرج این رشته دایر می باشد.

ادامه تحصیل در دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی در کدام دانشگاه ها انجام می شود.
دانشگاه‌های سراسری شامل پژوهشگاه ژنتیک ساری، دانشگاه تهران، همدان، شیراز، خرم آباد، مشهد، تبریز، گیلان و زنجان هستند که دکترای این رشته دایر است.تاریخ : جمعه 14 فروردین 1394 | 07:24 ب.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس