تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - بازرسی گوشت

گزانتور: رسوب رنگدانه لیپوفوشین ( قهوه ای یا زرد مایل به قهوه ای ) در قلب و عضلات و اندام های دیگر .

(Pink tooth)Congenital Porphyriaرسوب رنگدانه پورفیرین ( قهوه ای تیره )‌در قسمت های بریده شده استخوانها و بعضی از احشاء یک حالت مادرزادی در گوساله های جوان می باشد .

قضاوت :

حذف تماس استخوان های رنگی و احشاء‌ مبتلا

تغییر رنگ ناحیه زیر جلدی یا عضله در اثر تزریق داروها

محل تزریق دارو باید حذف شود مثلا" اگر دارئ در ران تزریق شده باشد کل ران حذف می شود و در مورد بقیه لاشه باید آزمایشات مربوطه انجام شود .

زردی

رسوب رنگدانه بیلی روبین در بافت های مختلف بدن که در بافت های سفید رنگ مثل چربی ،‌نخاع ،‌تاندون ها ،‌سفیده چشم ،‌مفاصل و بافت های دیگر مثل پرده جنب ،‌پری تونیوم ،‌بافت های همبند و اندو تلبوم عروق قابل مشاهده است زردی دو نوع است

الف) زردی فیزیولوژیک:در این حالت رنگدانه کاروتن دردام های پیر ،‌پر شیر و نیز در دامهائی که جیره آنها کاروتن زیادی دارد ،‌در بافت چربی رسوب می نماید این نوع زردی تنها در بافت چربی دیده می شود .

قضاوت:

مصرف لاشه بلامانع است.

ب)زردی پاتولوژیک :عوامل مختلفی باعث آن می شوند ،‌از جمله انسداد مجاری مفراوی در اثر انگل ها و تومورهای کبدی ،‌سنگ های صفراوی و یا بیماری های تیلریوز ،‌بابریوز و لیترسیپروز ،‌تاثیر مواد سمی بر روی کبد ( مسمومیت های کبدی )‌و غیره .

قضاوت :

لاشه هائی که زردی شدید دارند ،‌حذف می شوند ، لاشه لاغری با زردی خفیف را 24 ساعت نگه می دارند . در صورتی که زردی برطرف شده باشد قابل مصرف است و درغیراین صورت باید حذف شود .

بوهای غیر طبیعی درلاشه

1-    بوهای مربوط به تغذیه مثلا" تغذیه با پودر ماهی ،‌شلغم ، چغندر و ...

2-    بوی ناشی از تجویز بعضی از داروها

3-    بوی استن د ر استونمی یا یا بیماری کتوز ،‌بوی ادراز در یورمی ،‌لیپوسیپروز یا انسداد مجاری ادراری

4-    بوهای جنسی مثلا" در بز نر

 قضاوت:

لاشه های دارای بوی شدید به کلی حذف می شوند ،‌لاشه هائی که بوی خفیف دارند را 24 ساعت نگه داشته و سپس از گوشت تست جوش به عمل می آورند ( تکه ای از گوشت را همراه با چربی در آب جوش انداخته و بخار آن را بو می کنند ) اگر بو برطرف شده باشد قابل مصرف است و اگر نه ،‌لاشه حذف می شود .

بیماریهای اختصاصی در بازرسی گوشت

بیماریهای باکتریائی

اکتینومایکوز

یکی از بیماری های مشترک انسان و دام است و بیشتر در گاو دیده می شود . این بیمرای باعث ابسه های حاوی چرک غلیظ در استخوان ها خصوصا" استخوان های سر می شود همچنین به ندرت در زبان ، لب ها ،‌دهان و مری ضایعه ایجاد می کند.

اکتینوباسیلوز

این بیماری در گاو وگوسفند دیده می شود. در گاو باعث تورم و سفتی قاعده زبان می شود گاهی اندازه ندولهای حاصل از این بیماری به اندازه یک فندق رسیده و باعث برجسته شدن مخاط زبان می شود ، معمولا"‌در این بیماری غدد لنفاوی ناحیه سری خصوصا" غده لنفاوی(Retropharyngeal) بزرگ می شود . در گوسفند زخم هائی در داخل لب ها ،‌گردن و حتی کتف ها دیده می شود که گاهی به بیرون راه یافته و چرک از آن خارج می شود ، ضایعات این بیماری به ضایعات بیمای سل شباهت دارد .

حذف قسمت های آلوده ( غالبا" سر )

 ادنوماتوز ریوی

نوعی ذات الریه مزمن در گوسفند و بز است که در آن حجم و وزن ریه گاهی تا سه برابر افزایش می یابد . دراین بیماری بافت ریه از حالت اسفنجی به حالت پارانشیمی در می آید این بیماری همراه با توکسمی و اشکالات عمومی و التهاب نیست گاهی این بیماری همراه با آماس پرده جنب و چسبندگی می باشد

قضاوت:

در صورت مناسب بودن لاشه فقط ریه حذف می شود .

شاربن

یکی از بیماری های خطرناک و مشترک بین انسام و دام می باشد ،‌علائم این بیماری در دام عبارتند از لاشه تب دار و پرخون است ،‌خون سیاه رنگ بوده و منعقد نمی شود ،‌طحال بزرگ شده حالت خمیری یا لجنی پیدا می کند ، در روی سطوح سروزی بدن خونریزی دیده می شود لاشه دام سریعا" باد می کند سطح لاشه کف آلود است و غدد لنفاوی ،‌روده ها ،‌قلب ،‌کبد و کلیه متورم ،‌پرخون و شکننده هستند . بیماری در انسان به سه فرم گوارشی ، ریوی و پوستی دیده می شود و فرم های تنفسی و گوارشی این بیماری در انسان می تواند باعث مرگ شود .

قضاوت :

معدوم کردن لاشه و کلیه امعاء‌و احشاء‌( سوزاندن کامل لاشه و یا دفن آن در یک گودال و ریختن آهک روی آن )

توجه :

1-    در صورتی که در کشتارگاه با لاشه دام شاربنی مواجه شدیم باید اقدامات ذیل به سرعت انجام شود .

الف) به کارگران توصیه شود دست ها و وسائل خود را ضد عفونی کنند .

ب)‌محیط کشتارگاه با فر مالین 5تا 10 درصد یا اسید 3 درصد ضد عفونی شود

ج)لاشه دام شاربنی سریعا" سوزانده یا دفن شود.

2- باید از باز کردن لاشه دام مبتلا به شاربن اکیدا" خودداری شود . زیرا عامل بیماری در مجاورت اکسیژن به صورت اسپور درآمده و فوق العاده مقاوم می شود ، به حدی که سالیان سال در شرایط نامساعد محیطی زنده می ماند ، در حالی که اگر لاشه باز نشود عامل بیماری در عرض 4 روز از بین می رود

بروسلوز

در دام های ماده باعث سقط جنین ، جفت ماندگی و نازائی و در دام های نر موجب تورم بیضه می شود و یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام است یکی از راه های انتقال بیماری به انسان از طریق پوست می باشد (‌خصوصا"‌ اگر پوست نازک و یا زخم شده باشد ) در مورد دام مبتلا به بروسلوز رعایت موارد زیر ضروری می باشد .

1-  دامی که تست بروسلوز آن مثبت است باید در آخر خط کشتار ، کشتار شود .  با توجه به اینکه بیشترین تعداد میکروب در جفت و جنین سقط شده و ترشحات واژنی قرار دارد ابتدا باید پستان ، بیضه و رحم را بدون دستکاری  خارج کرده و به خارج از کشتارگاه جهت معدوم نمودن منتقل نمود همچنین باید کلیه غدد لنفاوی از لاشه خارج شوند .

2-    لازم است به کارگران اطلاع داده شود از دستکاری لاشه مبتلا به بروسلوز اکیدا" خودداری نمایند .

3-  در صورتی که ترشحات رحمی یا پستانی روی لاشه بریزد باید لاشه را با آب فشا رقوی شستشو داده و اسید لاکتیک 1 درصد روی آن اسپری نمود .

4-  دام هائی که در اثر ابتلا به بروسلوز سقط جنین داشته اند بهتر است همان موقع کشتار نشوند و لازم است مدتی به آنها فرصت داده شود تا باکتری در اندام های خاص موضعی شود.

نکات دیگر :

1- جنین های سقط شده در اثر بروسلوز برونکوپنومونی داشته و در حفره شکمی آنها مایعات خونی تجمع می یابد

2- عامل بیماری بروسلوز در انسان بروسلا ملی تنسیس است که بیشتر در گوسفند و بز وجود دارد و در گاو کمتر است .

قضاوت:

باکتری بیشتر در غدد لنفاوی و اندام های داخلی از جمله رحم ، پستان و سینه جایگزین می شود و معمولا" مصرف گوشت دام مبتلا به بروسلوز بلامانع است ، زیرا

1-    تعداد باکتری در عضلات بسیار کم است

2-    عامل بیماری در ph اسیدی لاشه بعد از کشتار از بین می رود

البته لازم است لاشه (عضلات ) قل از مصرف24تا 48 ساعت در یخچال نگهداری شود به جز عضلات ،‌بقیه امعاء‌و احشاء و حتی استخوان ها باید به طور کامل حذف شوند همچنین اگر امکان پذیر باشد بهتر است لاشه دام بروسلوزی به صورت فرآورده های گوشتی ( مثل سوسیس و کالباس ) که پخته می شوند مصرف شود .

 لنفادیت کازئوز

در این حالت غدد لنفاوی بزرگ و حاوی چرک بدون بومیشوند درحالت مزمن چرک حالت پنیری ولایه لایه میکنند ( شبیه پیاز )

قضاوت :

اگر عمومی باشد و غدد لنفاوی متعددی در گیر باشند ویا همراه با لاغری مفرط باشد ، لاشه حذف می شود و اگر عمومی نبوده و همراه با لاغری نباشد حذف موضعی و اصلاح لاشه انجام می شود .

Tuberculosis

وجود توبرکل ها یا ندول های پنیری و آهکی د راندام های مختلف بدن و غدد لنفاوی مربوطه منجمله ریه ، پرده جنب ،‌پری تونیوم ،‌کبد ،‌طحال ،‌کلیه ،‌استخوان ها و مفاضل ستون مهره ها و نخاع ، عضلات ( زبان و مایو کارد ) و پوست واندامهای دیگر بدن

در این بیماری غدد لنفاوی بدن دچار ضایعه شده و به تدریج آهکی می شوند در بازرسی باید غدد لنفاوی ریه ،‌سر ،‌کبد و مزانتر برش داده شوند و همچنین غدد لنفاوی لاشه باید مشاهده و ملامسه شوند ضمنا" دامی که با تست سل مثبت روانه کشتارگاه می شود باید تمام غدد لنفاوی احشاء‌و لاشه مورد بازرسی قرار گرفته و برش داده شوند .

قضاوت :

در حالت موضعی که ضایعات آهکی شده و باکتری از طریق جریان خون در بدن پخش نشده است و ضایعات فقط در یک عضو دیده می شود ، در صورتیکه لاشه لاغر نباشد فقط عضو مبتلا حذف می شود همچنین اگر فقط یک غدد لنفاوی آلوده باشد ، فقط عضومربوطه حذف می شود و در صورتی که سل عمومی شده باشد ، یعنی باکتری وارد خون شده وضایعات مربوطه در چند محل دیده شود ویا درحالت سل ارزنی ،‌کل لاشه حذف می شود .

توجه :

در صورتی که ضایعات سلی دریکی از ارگانهای طحال ،‌پستان ، کلیه ، رحم ، تخمدان ،‌بیضه ،‌مغز و نخاع و استخوان مشاهده شود بیماری عمومی تلقی شده و باید کل لاشه حذف شود

بیماری یون

در این بیماری دیواره روده ها کلفت و چین دار می شود و غدد لنفاوی مزانتر بزرگ و متورم میگردد

قضاوت :

در صورتی که لاشه مرطوب و لاغر باشد ،‌حذف می شود، ولی اگر لاشه لاغر نباشد تا 24 ساعت آن را نگه می دارند ، در صورتی که خشک شده باشد قابل مصرف است و در غیر این صورت به طور کامل حذف می شود .

لیپتوسپیروز

علائم این بیماری درلاشه عبارتند از کم خونی ، خونشاش  ، ضایعات کلیوی ،‌آماس و نکروز کبد ،‌زخم شیردان و زردی

قضاوت:

در فرم حاد بیماری کل لاشه و در فرم مزمن آن کبد و کلیه حذف می شود .

سالمونلوز

بیماری مشترک بین انسان و دام است و دردام ها به شکل سپتی سمی ، اسهال حاد و مزمن ممکن است بروز کند

قضاوت :

از هرراهی که وجود باکتری دردام تشخیص داده شود باید لاشه را حذف نمود .

سیاه مرض(هپاتت نکروزان یا قانقاریا)

دراین بیماری نقاط نکروزه ای به قطر2-1 سانتی متر با حاشیه پرخون در کبد دیده می شود گاهی قطر این ضایعات به 5 سانتی متر هم می رسد عامل بیماری معمولا" همراه با لارو کپلک از دستگاه گوارش به کبد برده می شود و درمحل ضایعات حاصله از انگل درکبد رشد کرده و تولید سم می کند

قضاوت :  

حذف کلی لاشه

آنتروتوکسمی

این بیماری معمولا بدنبال مصرف ناگهانی وفراوان موادمغذی رخ می دهد و معمولادراوائل بهار وفصل برداشت غلات دیده می شود

علائم این بیماری در لاشه عباتند از نفخ لاشه پس از مرگ ، پرخونی عروق خونی و پرخونی و نرم شدن کلیه ها ( خصوصا" چند ساعت پس از مرگ ) و پرخونی قلب و کبد

قضاوت :

حذف کلی لاشه

بیماری خون شاش(Bacillary Haemorogin uria)

یک بیماری حاد و کشنده در گوسفند و گاو می باشد ،‌ضایعات این بیماری در لاشه عبارتند از تب ، کم خونی زردی ، ادم زیرجلدی ( ژلاتینی و صورتی رنگ ) تجمع مایع صورتی رنگ در قفسه صدری و حفره شکمی و خونشاش  همچنین در کبد نقاط نکروزه ای به قطر 5-3 سانتیمتردید ه می شود .

قضاوت :

حذف کلی لاشه

شاربن علامتی

این بیماری باید در بازرسی قبل از کشتار تشخیص داده شد و از کشتاردام جلوگیری گردد در دام مبتلا ،‌لاشه تب دار وتیره رنگ است و در زیر پوست حالت تجمع گاز دیده می شود وقتی عضلات بدن خصوصا" عضلات کپل ،‌گردن ، سینه ، و کتف برش داده شود ،‌حباب گاز که بوی ترشیدگی دارند ،‌از محل برش خارج می شود ،‌بافت زیر جلدی حالت ژلاتینی پیدا می کند در محوطه شکمی مایع قرمز تیره وجود دارد و خون دام تیره رنگ است و سریعا" لخته می شود .

قضاوت :

حدف کلی لاشه

کلی باسیلوز

عامل بیماری باکتری می باشد و معمولا" در بره ها ،‌بزغاله ها و گوساله ها موجب اسهال سفید ،‌ذات الریه ،‌مننژیت ،‌آرتریت و سیتی سمی می شود

قضاوت:

حذف کلی لاشه

نکروباسیلوز

عامل آن باکتری میباشد و موجب بیماریها و ضایعاتی مثل دیفتری گوساله ها ،‌گندیدگی سم ،‌آبسه های سم ،‌عفونت نای ، نکروز کبدی و ..... می شود .

قضاوت :

در حالاتی که همراه با توکسمی یا سپتی سمی ویا همراه با لاغری است حذف کلی لاشه و درحالت های موضعی ،‌ضبط موضعی و اصلاح لاشه صورت می گیرد .

بیماریهای ویروسی

ابله

دراین بیماری در صورتی که لاشه تب دار باشد کلا" حذف می شود و در صورتی که لاشه تب نداشته باشد حذف موضعی انجام  می شود ( لاشه اصلاح می شود )

هاری

این بیماری باید در بازرسی قبل از کشتار تشخیص داده شود و علامتی در لاشه ندارد باید از ذبح دامی که علائم بیماری را نشان می دهد اکیدا" خودداری شود اما ذبح دامیکه توسط حیوان هارگزیده شده،‌ولی علائم بیماری درآن ظاهرنشده باشد ، بلامانع است

طاعون گاوی

این بیماری در طول دستگاه گوارش ( از دهان تا روده های )‌ایجاد ضایعه می نماید .

قضاوت:

معدوم کردن کل دامهای مبتلا و ضد عفونی کردن کامل محل و اطلاع فوری به مراکز دامپزشکی منطقه

تورم عفونی بینی و نای گاوان

این بیماری باعث آماس و التهاب قسمت فوقانی دستگاه تنفس می شود و گاهی موجب ذات الریه میگردد همچنین ممکن است موجب عفونت و آماس واژن وقضیب شودتاریخ : دوشنبه 24 فروردین 1394 | 12:01 ق.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس