تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - تاریخچه دامپروری و امور دام در كشور

اولین فعالیتهای دولت در زمینه امور دام از سال 1279 بصورت تأسیس مدرسه فلاحت مظفری شروع شد كه توسط واشر بلژیكی اداره می‌شد این مدرسه در سال 1285 پس از اتمام ماموریت واشر تعطیل گردید در این مدرسه دروس كشاورزی و امور دام تدریس می‌شد و كلیه فارغ‌التحصیلان در مناطق روستائی مشغول فعالیتهای تولیدی می‌شدند.
از سال 1314 در اداره كل فلاحت، ترویج دامپروری و دامپزشكی شروع شد ولی با توجه به كمبود متخصص بسیار محدود بوده است این مروجین عمدتاًَ از نیروهای فارغ‌التحصیل خارج از كشور و مستشاران خارجی بوده‌اند و در همین سال ایستگاهی در روستای حیدرآباد كرج به نام ایستگاه دامپروری حیدرآباد تأسیس و با وارد كردن نژادهای گاو و گوسفند و طیور خارجی شروع به ترویج نژادهای خارجی نموده‌اند این فعالیتها استمرار پیدا كرد تا اینكه در سال 1320 وزارت كشاورزی تاسیس گردید.
در سال 1329 وزارت كشاورزی اقدام به تاسیس بنگاه دامپروری كشور و اداره كل دامپزشكی نمود. عمده فعالیتهای بنگاه عبارت بود از ورود انواع نژادهای مختلف گاو ماده، گاو نر، گوسفند، مرغ، خروس، ماشین جوجه‌كشی و ترویج اصول دامپروری و ایجاد واحدهای دامداریهای باصطلاح صنعتی بوده است همچنین این بنگاه جهت اشاعه فعالیتهای خود در برخی از شهرستانهای كشور در مورد دامهای مختلف به تشكیل ایستگاههای نمایشی اقدام كرده است.
از همان سال در اطراف تهران تلقیح مصنوعی آغاز شده و به تدریج این امر با تشكیل ایستگاههای مختلف و اعزام تكنسین‌های تلقیح مصنوعی در سطح كشور توسعه پیدا كرده است.
این روند تا سال 1332 ادامه داشت تا اینكه پس از كودتای 28 مرداد 1332 و پیرو اصل 4 ترومن استعمار،‌ شورا را بنیان نهاد و سازماندهی و تشكیلات كشاورزی ایران بدون هیچگونه سنخیتی با مسائل كشاورزی و دامی موجود كشور رو به توسعه گذاشت (این عمل با توجه به ورود متخصصین ترویج از خارج شكل گرفت) و با توجه باینكه تا آن زمان تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در خارج از كشور تحصیل كرده بودند خود آگاه و تحت تأثیر پیشرفتهای كشورهای اروپایی و آمریكایی قرار گرفته و بدون كمترین توجه به ساختار اجتماعی، اقتصادی،‌فرهنگی، مناطق روستایی كه اصلی‌ترین تولیدكنندگان فرآورده‌های دامی كشور میباشند تشكیلات دامپروری را با الگوی رایج در كشورهای خارجی سازماندهی كردند و این همان چیزی بود كه استعمارگران طلب میكردند. این روند ادامه داشت تا اینكه در جلسه مورخ 26/7/1340 طبق تصویب‌نامه هیئت دولت وقت و بنا به پیشنهاد وزارت كشاورزی بنگاه دامپروری كشور به سازمان دامپروری كشور تغییر تشكیلات داده است. از اواخر دهه چهل و اوایل دهه پنجاه كه درآمد ایران از محل صادرات نفت،‌ بدلیل افزایش سریع قیمت آن، بسرعت افزایش یافت. شركتهای دولتی با عناوین ظاهر فریب كه عمدتاًَ نقش تجاری داشته و فعالیتهای واردات و توزیع دام و مواد و مصالح و ابزار كار و فرآورده‌های آنرا به عهده داشتند یكی پس از دیگری بوجود آمدند كه در عمل باعث ركود فعالیتهای تولیدی داخل و یا حداقل عدم رشد این بخش در روستاها شدند و بجای آن واحدهای تولیدی صنعتی با سیاست وابستگی به ممالك خارجی توسعه یافتند بعضی از این سازمانها و موسسات عبارتند از :

1- سازمان دامپروری كشور
تاسیس در سال
1340
2- سازمان دامپزشكی
تاسیس در سال
1350
3- شركت سهامی شیر ایران
تاسیس در سال
1347
4- شركت سهامی جوجه‌كشی نارمك
تاسیس در سال
1352
5- شركت سهامی گوشت فارس
تاسیس در سال
1353
6- شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان
تاسیس در سال
1353
7- شركت سهامی كشت و صنعت سفیدرود
تاسیس در سال
1353
8- شركت سهامی عمران جیرفت
تاسیس در سال
1353
9- سازمان دامداران متحرك
تاسیس در سال
1353
10- صندوق عمران مراتع
تاسیس در سال
1349
11- شركت سهامی پرورش و تولید گوشت بوقلمون
تاسیس در سال
1354
12- شركت سهامی مجتمع صنعتی گوشت لرستان
تاسیس در سال
1354
13- شركت سهامی گوشت كشور
تاسیس در سال
1355


بدنبال سیاست‌های استعمارگرانه و در جهت تقویت آن هر گونه ارتباط تشكیلاتی بین اجزاء فوق‌الذكر و ایجاد وحدت رویه رویت نشد و هر یك بطور مجزا اقدام به سیاستگذاری اجزاء‌ می‌نمودند.

بطوریكه از نظر سازماندهی تشكیلات دامپروری ایجاد مؤسساتی چون سازمان گوشت،‌ صندوق عمران مراتع، شركت جوجه‌كشی نارمك، شركت توسعه پرورش بوقلمون، سازمان دامداران متحرك و ... همگی در راستای سیاست تغییر ساختار دامپروری كشور بوجود آمدند اگر چه در دستور كار هر یك از تشكیلات دولت در دامپروری اهداف مشخصی مورد نظر است لیكن بعلت عدم جامع‌نگری ساختار ناهمگون تشكیلات با واقعیات مسائل و مشكلات آن و عدم هماهنگی با یكدیگر نه تنها نتوانست ره‌آوردی برای بخش داشته باشد بلكه خود معضل و شكل جدید در نابسامانی تشكیلات دولتی فراهم آوردند و بواسطه حجم عظیم تداركات خارجی و بازرگانی، جمیع تشكیلات در خدمت سیستم به اصطلاح صنعت دامپروری متوجه گردیده است.تاریخ : چهارشنبه 13 خرداد 1394 | 08:39 ق.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس