تبلیغات
دامپزشکی و اطلاعاتی در رابطه با آن - معرفی رشته دامپزشكی


دامپزشكی
هدف
معرفی رشته دامپزشكی
امروزه در دنیا علی‌رغم پیشرفت‌های علمی كه در زمینه‌های مختلف صورت گرفته است ، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی در درجه او اهمیت قرار دارد و به عنوان یك مساله استراتژیك مطرح می‌باشد. به طوری كه موقعیت یك كشور را با سطح و نوع غذای مردم آن كشور محك می‌زنند. و بدون شك در میان مواد غذایی آنچه بسیار اهمیت دارد و جزو لاینفك مواد غذایی روزانه است، پروتئین حیوانی است كه از طریق دام تهیه می‌شود.
دكتر حسینی استاد و رئیس دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران با ذكر مطلب فوق در ادامه می‌گوید:
«حال از همین‌جا می‌توان به اهمیت دانش‌ دامپزشكی پی‌برد ، چرا كه از حفظ و حراست بهداشت دامها بر عهده یك دامپزشك است. یعنی یك دامپزشك با تامین بهداشت و مبارزه با عوامل تهیه كننده حیات دام، طیور، آبزیان و حشرات مفید، ضمن اقدامات بهداشتی لازم برای افزایش طول عمر آنها، با تامین سلامتی این دسته از موجودات كمك می‌كند كه بازدهی تولیدی و خدماتی آنها بیشتر بشود.
از طرف دیگر یك دامپزشك وظیفه مبارزه با بیش از 400 بیماری مشترك بین انسان و حیوان را دارد. بیماری‌هایی كه به صورت مستقیم (تماس با دام آلوده) و غیرمستقیم (استفاده از تولیدات یا فرآورده‌های دامی) به انسان منتقل شده و حیات او را به مخاطره می‌اندازد. و بالاخره دامپزشكان در حفظ محیط زیست نقش بسزایی دارند چرا كه به مبارزه با بیماری‌های وحوش و همچنین بیماری‌های مشترك بین انسان و وحوش می‌پردازند. كه البته در كشور ما كمتر به این نقش توجه شده است.»
دكتر حسینی همچنین در مورد عنوان دروس و نحوه آموزش رشته دامپزشكی در دانشگاهها و مراكز آموزش عالی می‌گوید:
«دانشجویانی كه وارد رشته دامپزشكی می‌شوند باید حدود 220 واحد درسی را در 6 سال بگذرانند كه این واحدها در سه مقطع متوالی علوم پایه ، پاتوبیولوژی و علوم درمانگاهی تدریس می‌شود. یعنی در آغاز دانشجو طی 2 سال علوم پایه را می‌گذراند و سپس در 2 سال بعد ،‌دروس پاتوبیولوژی شامل میكروبیولوژی، آسیب‌شناسی، انگل‌شناسی و بهداشت و كنترل مواد غذایی را مطالعه می‌كند و بالاخره وارد دوره علوم درمانگاهی می‌شود كه این دوره خود شامل دو بخش دروس نظری و عملیاتی و بخش كارورزی می‌شود. به همین دلیل دانشجوی این رشته در علوم پایه پزشكی بنیه علمی خوبی دارد و حتی در دوره‌های تخصصی ایمونولوژی ، ویروس‌شناسی و … همپای فارغ‌التحصیلان پزشكی شركت كرده و موفق نیز می‌شود.»
دكتر خسروی استاد دامپزشكی شركت كرده و موفق نیز می‌شود. »
دكتر خسروی استاد دامپزشكی دانشگاه تهران نیز در معرفی این رشته می‌گوید:
«دامپزشكی علم شناخت بیماری‌های دامی اعم از بیماری‌های مشترك بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام، پیشگیری از بیماری‌ها ، معالجه بیماری‌ها و همچنین علم تغذیه انسان و دام می‌باشد.
از سوی دیگر در اكثر كشورها از جمله كشور ما، دامپزشكان در تحقیقات پایه پزشكی نقش مهمی دارند. برای مثال دكتر «جی‌بانگ» عامل تب مالت انسان و سقط جنین دامها را كشف كرد و نشان داد كه استفاده از «توبركولین» برای تشخیص سل در انسان وسیله بسیار خوبی است و یا «جی‌رامون» با كشف سرم ضد دیفتیری جان میلیونها كودك جهان را نجات داد.
این توانایی از آنجا نشأت می‌گیرد كه از یك طرف كار با دام محدودیت‌های كار با انسان را ندارد یعنی می‌شود بر روی تعداد زیادی از حیوان با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود، كاری كه در علوم میكروبیولوژی ، فاراموكولوژی و فیزیولوژی انجام می‌گیرد. و از سوی دیگر یك دامپزشك دید وسیعتری درباره حیوانات دارد و می‌تواند به روی حیوانات مختلف تحقیق بكند.»
دكتر اسلامی یكی دیگر از اساتید دامپزشكی دانشگاه تهران نیز در معرفی این علم می‌گوید: «چندسال پیش در نشریه سازمان بهداشت جهانی آمده بود كه هدف نهایی دامپزشكی درمان حیوانات نیست بلكه دقیقا تامین مواد غذایی و بهداشت انسان می‌باشد.»
چرا كه با واكسیناسیون دامها می‌توان از مرگ و میر آنها جلوگیری كرد و بر میزان فرآورده‌های دامی افزود و در نتیجه مواد پروتئینی لازم برای جیره غذایی انسانی را تامین نمود . موادی كه مقاومت انسانها بخصوص كودكان را در مقابل كلیه بیماری‌ها، افزایش می‌دهد و نه تنها باعث كاهش قابل ملاحظه هزینه‌های درمانی می‌شود، بلكه جامعه‌ای سالم و فعال بوجود خواهد آورد. از سوی دیگر دامپزشكی در پیشگیری از بیماری‌های مشترك بین حیوانات و انسان نقش بسیار مهمی دارد. بیماری‌هایی كه می‌تواند بهداشت عمومی یك جامعه را به خطر بیندازد.»
آینده شغلی ، بازار كار ، درآمد :
خبر اول :‌
«بیماری‌های دامی در كشورهای جهان سوم ، سالیان 30 میلون تن از شیر دامها می‌كاهد كه این رقم تامین كننده شیر سالیانه 200 میلیون كودك به میزان 2 لیوان شیر در روز می‌باشد.»
خبر دوم :
تنها با مبارزه منظم داروئی با كرمهای نخی شكل دستگاه گوارش گوشفند و بز، می‌توان سالیانه 150 میلیون كیلوگرم گوشت قرمز بیشتر در كشور تولید كرد.
خبر سوم :
در حال حاضر بیش از 1000 میلیون واحد دامی و همچنین حدود 600 تا 800 میلیون قطعه طیور در كشور وجود دارد.
خبر چهارم :
سازمان دامپزشكی كشور به عنوان مرجع ذیصلاح در كنترل بهداشت مواد غذایی با منشا دامی كشور ، مسوولیت نظارت بر 560 كشتارگاه دام و طیور، 100 واحد عمل آوری و فرآوری محصولات شیلاتی ، 200 واحد بسته‌بندی فرآورده‌های پروتئینی و بیش از 46 هزار مركز عرضه كننده فرآورده‌های پروتئینی را بر عهده دارد. این در حالی است كه حدود 40 كشتارگاه صنعتی و نیمه‌صنعتی دام و 32 كشتارگاه صنعتی طیور در دست احداث می‌باشد.
تنها با تكیه بر هر یك از خبرهای فوق می‌توان متوجه نیاز كشور به متخصصان دامپزشكی شد. چرا كه حفظ بهداشت و سلامت جامعه و همچنین توسعه دامپروری كشور تنها با حمایت بخش دامپزشكی امكان‌پذیر است.
دكتر خسروی نیز در مورد فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید:
«فارغ‌التحصیلان دامپزشكی می‌توانند در مراكز مختلفی از جمله سازمان دامپزشكی ، موسسه تحقیقات و تولید واكسن رازی، شركت‌های تولید دارو و فرآورده‌های دامی، شركت‌های تولید مواد غذایی با فرآورده‌های دامی ،‌واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی و آزمایشگاههای تشخیص بیماری‌های دامی و بیماری‌های انسانی فعالیت بكنند. »
توانایی‌های جسمی ، علمی ، روانی و … مورد نیاز و قابل توصیه :
مهمترین وظیفه یك پزشك شناخت بیماری با توجه به علایم و نشانه‌ها و اظهارات بیمار است. كاری كه با توجه به علایم مشابه و مشترك برای بیماری‌های مختلف و همچنین تنوع بیماری‌ها بسیار دشوار می‌باشد. اما با این وجود كار یك پزشك در مقایسه با دامپزشك سهل‌تر است چرا كه در شناخت و معالجه بیماری‌ انسانی ، می‌تواند از خود بیمار كمك بگیرد. اما یك دامپزشك در معالجه بیماری حیوانات تنها با بررسی و پژوهش و با تكیه بر دانش خود می‌توان به بیماری پی ببرد.تاریخ : شنبه 25 مهر 1394 | 07:35 ب.ظ | نویسنده : مهران رجبی | نظرات

  • بن تن | قالب وبلاگ | دنیای اس ام اس